Skrine do podkrovia

Vstavané skrine do podkrovia sú dosť zložitým interiérovým prvkom, nie však nemožným. Riešenie sa nájde vždy, ale môže byť plné kompromisov. Nie vždy je veľkosť priestoru podľa predstáv, inokedy je potrebné zmeniť počet dverí.

skriňa v podkroví s deliacim pásikom na dverách

Možnosti riešenia skríň v podkroví

 

1. Sektorový nábytok

Sektorový nábytok si namixujete z ponuky hotových skriniek ktoréhokoľvek výrobcu nábytku. Skrinky poukladáte tak, aby ste čo najefektívnejšie zastavali celý priestor. Výhodou je nižšia cena, nevýhodou je, že nábytok nie je až po strop.

2. Vstavané skrine so šikminou dozadu

vstavaná skriňa šikmina dozadu

Takéto vstavané skrine spredu vyzerajú presne ako klasické vstavané skrine a ak nie je viditeľná bočnica, tak ani nepoznať, že strop dozadu klesá. Vnútorné riešenie je vo väčšine prípadov riešené rovnako ako pri klasických vstavaných skriniach.

Jediná komplikácia môže byť, ak je horná koľajnica uchytávaná v šikmine, no šikovný stolár, ktorý robí skrine na mieru by si s tým mal poradiť.

V podkroví sa môže stať, že sa stretnú dve šikminy. Opäť riešenie existuje, cena za šatník sa môže zvýšiť, ale dobrý stolár si riešenie nájde.

skriňa v podkroví s dvoma šikminami

Dvere takýchto vstavaných skríň sa navrhujú rovnako ako pri klasických skriniach, takže umiestnenie zrkadla, prípadne rôznych dekoračných pásov nie je problém.

3. Vstavané skrine so šikminou na strane

Jedná sa o technicky najzložitejšie riešenie vstavaných skríň v podkroví.

skriňa so šikminou vľavo
skriňa so šikminou vpravo

Tieto skrine viac uzatvoria priestor, ale vždy sa na základe rozmerov a vplyvu šikminy hľadá kompromis medzi počtom dverí a vnútorného riešenia

Počet dverí záleží na tom ako je umiestnená šikmina. Trojdverový šatník je možné spraviť len ak šikmina zasahuje len do jedných dverí. Pri navrhovaní je potrebné si uvedomiť, že každé dvere treba posunúť na stranu celé.

Pri viacdverovom šatníku (4+) sa môže stať, že prvé zrezané dvere pri otváraní vyjdú z hornej vodiacej koľajnice. Vtedy je potrebné riešiť náhradnú vodiacu koľaj, ktorá je súčasťou vnútornej zástavby.

štvordverový šikmý šatník
šikmá skriňa s otvorenou poličkou

Ak dôjde k realizácii skrine, kde sú posledné dvere veľmi nízke, tak môže byť problém s dekoračným delením dverí ako sú napríklad deliace pásy alebo zrkadlo. 

Ak je riešenie štvrtých dverí komplikované, tak ešte existuje malý trik na zjednodušenie, ale je to opäť o kompromisoch. Posledný diel šatníka je možné nechať otvorený. Tým vznikne šikmý šatník s ľavou aj pravou bočnicou a otvorená polica je vlastne len sólo sektor.

vstavaná skriňa šikmá v podkroví
vstavaná skriňa podkrovie otvorené dvere

Záver

Každý priestor v podkroví si vyžaduje sólo posúdenie. Neexistuje žiadny štandard, len hľadanie kompromisov. Niekedy aj 2-3cm v kombinácii stena-strop dokážu riadne zamiešať karty.

Dúfame, že sme vám poradili a dali sme vám pár užitočných tipov pri zariaďovaní interiérov.

Fotografie v tomto článku sú z našich realizácií. Viac vstavaných skríň si pre inšpiráciu môžete pozrieť v našej galérii.

autor: ideainterier