Vstavané skrine so zrkadlom.

13.12.2020

Čo sa týka umiestnenia zrkadla do posuvných dverí vstavanej skrine, tak sa zákazníci zväčša delia na dve skupiny. Jedna skupina nechce o zrkadle ani počuť a druhá skupina si vstavanú skriňu bez zrkadla ani nevie predstaviť.

Zrkadlo je univerzálny estetický prvok. Je možné ho dizajnovo doladiť s akýmkoľvek materiálom a je vhodné do spálne, detskej izby, pracovne či na chodbu.

štvordverová skriňa s jedným zrkadlom
štvordverová skriňa s jedným zrkadlom

Výhody.

Zrkadlo je univerzálny estetický prvok. Je možné ho dizajnovo doladiť s akýmkoľvek moderným materiálom. Je len otázkou vkusu, či ho do dverí umiestniť alebo zvoliť inú výplň.

Najväčšou praktickou výhodou je samozrejme jeho základné využitie - vidieť sa. Preto je jeho umiestnenie najčastejšie v chodbe. Potom je veľmi obľúbené jeho použitie v malých priestoroch, ktoré sa správnym nastavením zrkadla dokážu opticky zväčšiť.

Nevýhody.

Snáď jedinou jeho  nevýhodou je jeho nevhodné umiestnenie. Platí to snáď pre každý materiál, ale pre zrkadlo to platí dvojnásobne. Pri návrhu si treba uvedomiť, kam smeruje odraz, ktorý vidíte v zrkadle. Napríklad nie je dobré, ak otvoríte dvere bytu a v zrkadlových dverách chodbovej skrine vidíte priamo do kuchyne, prípadne niekoho sediaceho v obývačke na pohovke.

skriňa so zrkadlom a deleniami po stranách
skriňa so zrkadlom a deleniami po stranách
chodbová zostava s botníkom a zrkadlom na dverách
chodbová zostava s botníkom a zrkadlom na dverách

Bezpečnosť.

Obavy z rozbitia zrkadla sú veľmi častou námietkou pri navrhovaní vstavanej skrine. Je pravdou, že zrkadlová výplň sa môže pri nehode rozbiť, ale zrkadlo musí byť zozadu ošetrené bezpečnostnou fóliou, ktorá pri rozbití zrkadla drží kúsky pohromade v ráme, takže nehrozí vypadnutie veľkých častí zrkadla do priestoru. Okrem toho je možné navrhnúť zrkadlovú výplň približne 30cm nad podlahu a spodnú časť spraviť z iného materiálu. Takto znížite možnosť rozbitia zrkadla pri podlahe. To je najčastejšie miesto, kde sa zrkadlo poškodí (kolobežka, korčule, kočík, autíčko na ovládanie...)

skriňa s kontrastným rámom a zrkadlom
skriňa s kontrastným rámom a zrkadlom

Viac našich realizácií nájdete v galérii.

autor: ideainterier